Efes Rotaract Kulübü Haberleri

Daha önceki toplantılarda konuşmacı konuk olarak davet edilen ünlü ressam Meryem DÜZGÜN KAYA, yaşadığı İzmir Karabağlar Kavacık Köyü’ nde resim dersi verdiği çocukların özellikle soğuk kış aylarında derslere gelir iken imkansizliklar nedeni ile iklime uygun olmayan bir şekilde gelmek durumunda kalabildiklerinden bahsetmişti.  EFES ROTARACT ve EFES ROTARY ailesi olarak, onlari hem iklim koşullarından koruyacak hemde en soguk kış gunlerinde bile içleri

Habere git

Hayata +1 Değer Kat projemiz kapsamında Down Sendromlu Bireylerle Konak-Kemeraltı, Konak Pier-Tarihi Asansör, Sasalı Doğal Yaşam Parkı, Bostanlı Sahil ve Günbatım Terasları olmak üzere 4 etapta fotoğraf çekimleri yapılmıştır. Bu çekimler İzmir'in doğal ve kültürel varlıkları down sendromlu bireyler gözünden değerlendirilmiş ve Efes Rotaract kulübü üyeleri tarafından, down sendromlu bireyler internet fenomenleri şeklinde fotoğraflanmıştır.

Habere git


Efes Rotaract kulübü olarak, Izmir Rotaract ve Goztepe Rotaract kulüpleriyle ortaklasa gerçekleştirilen Islak Burunlar projesi kapsamında “Islak Burunlar Köpek Barınağı”a mama yardımı yapılmıştır ve 15.12.2019 tarihinde de barınak ziyaret edilerek hastalık şüphesi duyulan köpekler için tedavi gerçekleştirilmiştir.

Habere git

Efes Rotaract Kulubu olarak, Ulusal Down Sendromu dernegi, Ege Atli Spor Kulubu ve Bayrakli Belediyesi ortakliginda Hipoterapi (Atla Tedavi) calismasina 27 Ocak 2020 tarihinde basladik. Down Sendromlu bireylerin kas sistemi icin onemli olan bu calismanin icerisinde oldugumuz icin cok mutluyuz. Uzun sure boyunca devam edecek olan calismamiza katki saglayan herkese tesekkur ederiz.

Habere git

Efes Rotaract olarak,  Alsancak Rotaract ve Smyrna Rotaract kulüpleriyle ortak olarak Recycle Material project kapsamında geri dönüşümlü materyalleri kullanılabilir haline getirmeye çalıştık. Bu kapsam da kağıt, tuvalet kağıdı rulosu, cam şişe, artık örgü ipleri, gazete kağıtlarından; bardak altlığı, vazo, fotoğraf çerçevesi, kalemlik gibi kullanılabilir araçlar elde ettik. 

Habere git

Efes Rotaract Kulubu olarak, erken yaşta evliliğin fiziksel ve psikolojik zararları, çocuk istismarı, kişi dokunulmazlığı ile cinsel dokunulmazlık bilgilendirmesini hedefleyen " Evlenmeden Büyümem Gerek " projemiz kapsamında çocuk yaşta evliliklerin çocuk bedeni ve ruhsal dünyalarına etkileri üzerine ve hukuksal boyutta neler yapılabileceği konusunda eğitimlerimizi kıymetli eğitmenlerimizin desteğiyle verdik. Bu kapsamda Ilki 12 Aralık 2019 tarihinde, ikincisi 14

Habere git

8 Şubat 2020 tarihinde, Efes Rotaract olarak 8.'ni düzenlediğimiz Movie Club etkinliğimizi "Joker" filmini izleyerek tamamladık. Daha önce yapılan movie club etkinliklerinde olduğu gibi önce film izlendi daha sonra uzman bir ekip ile film analiz edildi. 

Habere git

Efes Rotaract Kulübünün, “Oysa bence biz kız çocuklarının da hayalleri olabilir....” Cümlesiyle yola çıktığı projelerinde, hayatlarında yaşadıkları zorluklara rağmen hayallerinin peşinden giden, çabalayan ve başaran kadınları rol modeller olarak göstermek istemektedirler

Bu kapsamda, meslek sunumlarıyla orta okul öğrencilerine ışık olmak istemişlerdir. Bir meslek sahibi
olmak için mükemmel olunmasına gerek olmadığını, çalışmanın, azimli

Habere git

Efes Rotaract Kulübü, "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri"ni konu aldığı ECOU adlı kart oyununu 18 Şubat salı günü eğlenceli bir şekilde tamamladı.
Yoksulluğun son bulması, toplumsal cinsiyet eşitliği, sürdürülebilir şehirler ve toplumlar, iklim eylemi, erişilebilir ve temiz enerji konularının yer aldığı bunun yanında eğlenceli konuları da kapsayan yarışma, konular hakkında bilgi vermek amacıyla tasarlanmıştır. Oyun aynı zamanda, PMI TURKEY (PROJECT

Habere git

Efes Rotaract Kulübü, Yeter ki Hayal Et projeleri kapsamında, bugüne kadar davet ettikleri başarılı kadınların hikayeleriyle birlikte tarihte yer etmiş kadınları da konu aldığı kitapçık hazırlamışlardır. Bu kapsamda, kitapçığı, çeşitli okullara dağıtarak, öğrencilere ışık olmak istemektedirler. İletişimde oldukları okullara online olarak göndermeye başlamışlardır.

Habere git


Efes Rotaract Kulübü, Ulusal Down Sendromu Derneği ile ortaklaşa gerçekleştirdiği Hayata +1 Değer Kat projesi kapsamında İzmir’in çeşitli noktalarında Ekim ayında fotoğraf çekimleri yapmaya başlamıştır. 5 etapta gerçekleşen fotoğraf çekimlerinde, Down sendromlu bireyler İzmir’in doğal ve kültürel varlıklarını kendi objektifinden çekerken, Efes Rotaract kulüp üyeleri de onları kendi objektifinden çekmiştir. Tüm bu çekimleri de bi

Habere git


Efes Rotaract Ailesi, geleneksel projeleri olarak, 23 Nisan günü imkanı olmayan çocuklarla birlikte gün boyunca güzel vakit geçirip, onlara hediye alarak mutlu etmeyi hedefliyorlar. Bu sene de "Bizim Köy/Mahalle" kapsamında belirledikleri Karabağlar Kavacık Köyü çocuklarından "18 Mart Çanakkale Zaferi" Konulu resimler istemişler ve bunu 23 Nisan günü güzel bir sergi ile sonuçlandırıp onlara hediyelerini vermeyi düşünmüşlerdir. Ancak bu sene pandemi nedeniyl

Habere git

Efes Rotary, Rotaract ve Interact Ailesi olarak Ramazan paketi projesi kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerimize pandemi dönemi için gerekli olan hijyen malzemeleri ile alışveriş kartları hediye ettik.

Habere git

As a Rotaract Club of Efes has contributed to Rotaract Club of University of Sri Jayewardenepura’s project which is called exchanged letterheads. This project means to build a strong bond and friendship between the two clubs.

Habere git

Efes Rotary, Efes Rotaract ve Efes İnteract ailesi olarak başlattığımız 'Daha Temiz Bir Çevre' projemizin ilk ayağını Çeşme/ Yıldızburnu sahilin'de çevre temizliği yaparak başlattık. Dönüştürülebilir atıkların toplanmasını sağlayarak çevreye ufak bir katkı da bizler sağlamaya çalıştık. Gerçekleştirdiğimiz bu adım yerel basının dikkatini çekti, gazetelerde yer alan projemizle geniş kitlelere farkındalık yarattık. 

Habere git

Pandemi sürecinin ülkemiz de yeniden yükseldiği bu dönemde 5.grup kulüpleri; Konak Rotaract, Urla Rotaract, Smyrna Rotaract ve Efes Rotaract kulüpleri bir araya gelerek sürece uyum sağladı. Kulüp temsilcisi başkanlar iş yeri gezisinin yapılacağı Seferihisar Gödence mevkinde bulunan Ayda şarap evine giderek iş yeri gezisini ve Ayda hanımın hoş sohbetini başta kendi kulüpleri olmak üzere 2440.bölge kulüplerine açarak gerçekleştirdiler. Sevgili Ayda hanıma hoş sohbet

Habere git

Efes Rotary, Efes Rotaract ve Efes İnteract ailesi çevre için birlik olmaya devam ediyor. Ağustos ayın'da başlattıkları 'Daha Temiz bir Çevre' Projelerini bu kez online platforma taşıdılar. 19 Eylül Dünya Çevre günün de bu defa yanımızdan ayırmadığımız telefonlarımıza yaptığımız gereksiz kayıtların çevreye zararına dikkat çekerek enerji temizliği sağlamaya çalıştılar. Farkındalık yaratmak yalnızca fiziksel olmaz diyerek, sosyal medya üzerinden online

Habere git

Efes Rotary-Rotaract, Konak Rotary-Rotaract, Smyrna Rotary-Rotaract ve Urla Rotary-Rotaract kulüpleri ile zoom üzerinden ortak toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya konuşmacı konuk olarak katılan Araştırmacı Yazar İlhan Pınar '17. Yüzyıldan 20. Yüzyıla İzmir' başlıklı sunumuyla kentimizin geçmişi ve bugünü hakkında keyifli bir sunum gerçekleştirdi.

Habere git

17 Eylül tarihinde dönemimizin ilk Friyay Movie Club buluşmasını gerçekleştirdik. Safy Nebbou'nun yönettiği 2019 yapımı 'Hangi Kadın' isimli filmi izleyip konuğumuz Hilal Adaşlık eşliğinde filmin analizi üzerine konuştuk.

Habere git

19 Eylül tarihinde Çeşme Dalyan sahilinde 2 farklı plajda Dünya Temizlik Günü kapsamında Çeşme, Efes ve Urla Rotary Kulüpleri ile Efes, Smyrna ve Urla Rotaract Kulüpleri olarak ortak kıyı temizliği etkinliği düzenledik.

Habere git

30 Eylül tarihinde Rotaract Akademi, Gerçek Gıda Komitesi ve Efes Rotary ortaklığında Diyetisyen Dicle Dilan Salman'ın anlatımıyla zoom üzerinden 'Ekolojik Beslenme Nedir?' isimli eğitimde ekolojik beslenmenin bize ve dünyaya olan etkileri üzerine konuştuk.

Habere git

13 Kasım tarihinde 6 dönemdir devam ettiğimiz projemiz Hayata +1 Değer Kat kapsamında down sendromlu arkadaşlarımızla Dyt. Dicle Dilan Salman eğitmenliğinde tohum topu atölyesi gerçekleştirdik.

Habere git

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. yılı anısına Ege Üniversitesi DTMK Türk Halk Dansları Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Abdurrahim Karademir ile zeybeklik kültürü ve Atatürk ile zeybek ilişkisini konuştuğumuz buluşmamızı Ege Üniversitesi Türk Halk Dansları Topluluğu Koordinatörü Burhan Duman'ın zeybek gösterisi ile bitirdik. İçeriğimizi Rotaract TV youtube kanalından ya da sosyal medya hesaplarımızdan izleyebilirsiniz.

Habere git

Saymanımız Batuhan Soydan The European Rotaract Information Centre (ERIC) Hukuk Komisyonu üyesi olarak seçildi.

Habere git

Efes Rotary Kulübümüz ile ortak yürüttüğümüz Kentin İz'i projemiz kapsamında 3. İzmir Sefarad Kültür Festivali etkinliklerinden Salut de Smyrne Grubunun Etz Hayim Sinagogunda gerçekleştirdiği 'Selanik'ten Sefarad Şarkıları' konserine katılım gösterdik.

Habere git

Kasım ayında Fotoğrafçılık Hobi Grubu ile ortak gerçekleştirdiğimiz 'İzmir Sokakları' temalı Mobil Fotomaraton Yarışmasına katılan fotoğrafların oylanması sonucunda kazananlar belli oldu. Karşıyaka Rotaract Kulübü üyesi Esra Özcan 1., Urla Rotaract Kulübü Başkanı Dilara Dural 2.lik ödüllerini kazandı.

Habere git

17 Aralık tarihinde dönemimizin ikinci Friyay Movie Club buluşmasını gerçekleştirdik. Zeki Demirkubuz'un yönettiği 1997 yapımı 'Masumiyet' isimli filmi izleyip konuğumuz Hilal Adaşlık eşliğinde filmin analizi üzerine konuştuk.

Habere git

25 Aralık tarihinde Kulüp Hizmetleri Komite Başkanımız Duygu Dağlı ve misafir üyemiz Halil İbrahim Dağlı'nın ev sahipliğinde yeni yıl temalı ocakbaşı etkinliğimizi gerçekleştirdik.

Habere git

23 Aralık tarihinde Efes'Art Sohbetlerimizin ilk buluşmasında Dr. Özgün Özer'den 'Fotoğraf: Bilim ve Sanat, Aşıkların Buluşması' ismini verdiği anlatımını dinledik.

Habere git

28 Aralık tarihinde Urla Rotaract Kulübü ile ortak gerçekleştirdiğimiz toplantımızda Aralık ayı Rotary temasının Bulaşıcı Hastalıkların Önlenmesi ve Tedavisi Ayı olmasından dolayı konuşmacı konuğumuz Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Mürşide Tunçel Başoğlu 'Aids ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar' üzerine anlatımını gerçekleştirdi.

Habere git

25 Ocak tarihinde Efes'Art Sohbetlerimizin ikinci buluşmasında Doç. Dr. Ekin Boztaş'tan 'Görsel İletişim ve Grafik Dil' isimli anlatımını dinledik.

Habere git

27 Ocak tarihinde dönemimizin 15., kulübümüzün 325. toplantısını Smyrna Rotaract Kulübü ile ortak gerçekleştirdik. Toplantımızda 5. Grup Brt Yardımcımız Sedef Yıldırım Rotaract 101 sunumunu gerçekleştirdi.

Habere git

27 Şubat tarihinde Efes Rotaract & Rotary Kulüpleri, Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında Paris Sözleşmesi kapsamında gerçekleştireceğimiz 'Kentli ve İklim Krizi' projemizde planladığımız atölye çalışmalarımızın alan planlaması için 5 Şubat tarihinde Sasalı'da buluştuk.

Habere git

10 Şubat tarihinde Efes Rotary Kulübümüz ile zoom üzerinden ortak toplantı gerçekleştirdik. Şubat ayı Rotary temasının Barış ve Anlaşmazlıkların Çözümü Ayı olmasından dolayı konuşmacı konuk olarak toplantımıza katılan Rotary 2440. Bölge Cumhuriyet Kazanımları Komite Başkanı Mert Rüstem dedesi Hamza Rüstem ve ailesinin mübadele döneminde Girit'ten İzmir'e uzanan yolculuğundan ve fotoğrafçılığından bahsettiği 'Mübadil Fotoğrafhane Hamza Rüstem' isi

Habere git

Dönemimizin üçüncü Friyay Movie Club buluşmasını gerçekleştirdik. Kaouther Ben Hania'nın yönettiği 2020 yapımı 'Derisini Satan Adam' isimli filmi izleyip konuğumuz Hilal Adaşlık eşliğinde filmin analizi üzerine konuştuk.

Habere git

13 Nisan tarihinde Konak Rotaract Kulübü ile ortak toplantı gerçekleştirdik. Toplantımızda aday üyemiz Metin Ali Liman tarafından mimarlık ve çizerlik üzerine bir sunum gerçekleştirildi.

Habere git

Dönemimizin dördüncü Friyay Movie Club buluşmasını gerçekleştirdik. Fransız sinemasının yetenekli yönetmenlerinden biri olan François Ozon'un yazıp yönettiği emsaline pek sık rastlanmayacak cinsten bir aşk hikayesine ev sahipliği yapan 2015 yapımı 'Yeni Kız Arkadaşım' isimli filmi izleyip konuğumuz Arş. Gör. Sedef Ege Karataş ile filmin analizi üzerine konuştuk.

Habere git

6 Temmuz 2023 tarihinde Devir Teslim Törenimizi gerçekleştirdik. Törenimize katılım katılım gösteren Bölge Görevlilerimize, 5. Grup Kulüp Başkanlarına, 23-24 Dönem Başkanlarımıza, Geçmiş Dönem Başkanlarımıza, tüm üye ve misafirlerimize teşekkür ederiz.  Törenimizde Atakan Kül ve Gökay Karakalpakoğulları'nın üyelik törenleri gerçekleştirildi. Kulübümüze vermiş oldukları emekler için teşekkür ediyoruz. "Rotary ile Hayal Edelim" diyerek y

Habere git

2440. Bölge olarak Anıtkabir ziyareti ile dönemimize başladık. Başkanımız Aslı Yüzgül törene katılım sağladı.

Habere git

Rotary kulübümüz Efes Rotary Kulübü’nün 12.07.2023 tarihinde gerçekleşen devir teslim törenine başkanımız Aslı Yüzgül katılım sağladı. 2022-2023 Dönemi Başkanı Öznur Ecemiş Turan’a tüm emekleri ve destekleri için teşekkür eder, 2023-2024 Dönemi Başkanı Mustafa Kemal Karaca’ya umut dolu bir dönem dileriz.

Habere git

12 Temmuz tarihinde Agora, İzmir ve Konak Rotaract Kulüplerinin düzenlediği Aloha Party etkinliğine katılım gösterdik.

Habere git

Mumbai Jewels Rotaract Kulübü ile ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Birlikte gerçekleştireceğimiz projeler üzerinde konuştuk.

Habere git

Akbelen Direnişi Bir tarafta özel şirketin çıkarlarını koruyan kolluk kuvvetleri diğer tarafta ağaçlarının kesilmemesini isteyen direnen Akbelen halkı. Bakıldığı noktada ne kadar da korkunç görüntü geliyor gözlerimizin önüne. Köy halkı her ne kadar barışçıl bir eylem sağlamak istese de kolluk kuvvetleri orantısız güç kullanıyor. Oysa iki yıldan beri direnen Akbelen halkının tek istekleri var yaşam alanlarının katledilmemesi… Şarkılar türkü

Habere git

Efes, Balıkesir ve Güzelbahçe Rotaract Kulüpleri olarak Rotaract Akademi işbirliğinde, konuşmacımız Serdar Şimşek ile "Finansal Okuryazarlık Eğitimi"ni gerçekleştirdik. 

Habere git

Meme kanseri savunuculuğu ve araştırmaları Ekim ayında önemli ölçüde öne çıkıyor, ancak hastalıkla mücadelenin yılın geri kalanında da devam etmesi gerekiyor. Günümüzde 8 kadından 1'i meme kanseri riski taşımaktadır. Buna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak adına 18 Ağustos Dünya Meme Kanseri Araştırma Günü'nde biz de East Legon (Gana), Kardzhali (Bulgaristan) ve Renaissance (Mısır) Rotaract Kulüpleri ile ortak bir e-kitapçık hazırladık.

Habere git